KLUB SZKÓŁ UNICEF

W dniu 20 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Jest to cykliczne wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. Dnia 20 listopada z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To był radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. Tego dnia prawie wszystkie przedszkolaki były ubrane na niebiesko. W każdej grupie zostały przeprowadzone zajęcia pod hasłem przewodnim: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Wszystkie grupy przedszkolne wzięły udział w ciekawych grach dydaktycznych i zabawach. Powstały prace plastyczne -PRAWA DZIECI. Dzieci miały okazję, dowiedzieć się o tym, że mają liczne prawa min.: prawo do radości, uśmiechu, zabawy, spokojnej nauki i ciekawego poznawania otaczającego nas świata. Przedszkolaki obejrzały wspólnie film UNICEF „Wszyscy mamy prawa”.

Warsztaty o tolerancji i przyjaźni „Wszyscy jesteśmy tacy sami” zostały przeprowadzone w dniu 20 czerwca 2023 roku w Przedszkolu Nr 14 w Gdyni.
20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na sytuację i potrzeby milionów ludzi na całym świecie, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów, rodzin i krajów w poszukiwaniu bezpieczeństwa i schronienia. Spędziliśmy ten dzień razem, jako społeczność przedszkolna, aby pokazać, że nawet jeżeli są między nami różnice, to wszyscy jesteśmy tacy sami. Przeprowadzone warsztaty miały na celu integrację, głoszenie idei równości i tolerancji wśród naszych przedszkolaków.

Przebieg warsztatów
• Warsztaty plastyczne – w ramach przygotowań do dnia 20 czerwca zaangażowano dzieci w przygotowanie wspólnych prac plastycznych. Działalność plastyczna miała wprowadzić dzieci w temat tolerancji, dostrzeganie różnic i podobieństw pomiędzy dziećmi z różnych krajów.
DZIECI ŚWIATA- Przedszkolaki malowały dzieci z różnych stron świata.
SERCE – z odbitych niebieską farbą rąk dzieci jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.
BUZIA DZIECI Z FLAGĄ – malowanie na twarzy dzieci flagi kraju z którego pochodzi

• Zabawa „Co nas różni, a w czym jesteśmy podobni” z wykorzystaniem chusty animacyjnej.

• Zabawa słowiańska „Kłębek przyjaźni”

• Wykonanie logo „Wszyscy jesteśmy tacy sami” z wykorzystaniem interaktywnej tablicy.

• KRAJE NASZEGO POCHODZENIA
Dzieci obejrzały film o Ukrainie (kraju pochodzenia VALERII, MII, ANI, OLHY, ANETTI, ULYANY, AISHY, NIKI, POLINY, KIRY, KYRYLA, IHORA, ANDRII, DANIELA, MATVII), wysłuchały informacji o Turcji (kraju pochodzenia DEMIRA), Białorusi (kraju pochodzenia IVANA, YAHORA).

• TAŃCE Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA

• SPOTKANIE MUZYCZNE SPOŁECZNOŚCI PRZEDSZKOLA

Przedstawiciele poszczególnych krajów wychodzili na scenę, uczyli dzieci przywitać się w swoim języku oraz śpiewali piosenkę swojego kraju – TURCJA, POLSKA, UKRAINA, BIAŁORUŚ.
Turcję reprezentował tata chłopca z grupy I „Krasnoludki” – Koray Ayanaglu z synem Demirem
Polskę – pracownicy przedszkola w piosence „Stokrotka”
Ukrainę- pomoc nauczyciela i dzieci z Ukrainy (Ania, Olha, Aisha, Nika, Polina, Kira, Kyryl, Ihor, Andrii, Matvii) w piosence „Czerwona kalina”
Białoruś- bracia Ivan i Yahor
Na zakończenie wykonaliśmy wspólne zdjęcie uczestników warsztatów.