zdjęcie przedszkola przerobione (3)

W Gdyni, gdzie księdza Zawackiego jest uliczka stoi mały czerwony domek. Na tym domku od 70 już lat jest tabliczka z napisem: Przedszkole.

Dawno, dawno  temu…

W kwietniu 1946 roku mieszczący się przy ówczesnej ulicy Bocznej budynek szkolny oddano do użytku Państwowego Przedszkola nr 14.

Początki działalności przedszkola były bardzo trudne. W zniszczonym przez działania wojenne budynku brakowało szyb, mebli, sprzętu gospodarczego. Z pomocą przyszli rodzice i harcerze. Wspólnymi siłami budynek uporządkowano: wstawiono szyby, wyposażono w darowane przez rodziców meble i niezbędny sprzęt.

1 września 1946 nowy rok szkolny rozpoczęło 80 dzieci. Warunki były skromne, ale motywacja ogromna. Przedszkole wspierał Szwedzki Czerwony Krzyż, który dostarczał posiłki gotowane na pobliskiej plebanii kościoła oraz ofiarował najbardziej potrzebującym wychowankom odzież i buty.

zdjecie1930

W styczniu 1948 roku Komitet Rodzicielski zorganizował w przedszkolu zabawę karnawałową dla dorosłych – dochód z niej przeznaczono na urządzenie przedszkola.

26  czerwca 1948 roku odbyło się w przedszkolu Pierwsze Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego, a 25 czerwca 1949 roku.

grupwe30003 (1)

13 września 1949 roku rozpoczęto remont przedszkola: postawiono nowy piec kaflowy, powiększono salę zabaw, wyremontowano kuchnię.

W 1963 roku zostało zakupione dla przedszkola pierwsze pianino. Dzieci systematycznie uczestniczyły w zajęciach z rytmiki.

pianino

1964 rok to ważna data dla budynku przedszkola. Przeprowadzono remont kapitalny i założono centralne ogrzewanie.

Z roku na rok życzliwości władz miasta, zaangażowania rodziców, środowiska lokalnego i personelu przedszkola warunki pobytu dzieci w placówce poprawiały się.

Rozwój przedszkola i jego osiągnięcia związane są z osobami zaangażowanych w jego działalność dyrektorów:

• Pani Kurzur
  • Pani Zenubrzeska
  • Pani Grzybowska
  • Pani Woźniak
  • Pani Dybek
  • Pani Rajska
  • Pani Szyjkowska
  • Pani Kitowska
  • Pani Kostrubiec
  • Pani Annetta Benedykazdjecie11

W  Przedszkolu o wyjątkowym kameralnym klimacie, przyjaznym dzieciom i rodzicom kolejne pokolenia Gdynian rozpoczynają i kończą I etap edukacji.

Przez lata wiele się zmieniło lecz to co najważniejsze pozostało! Od 70 lat niezmiennie po dziś dzień w przedszkolu rozbrzmiewa śmiech i radość dzieci.